ZŠ T. G. Masaryka Ivančice, Na Brněnce 1, okres Brno-venkov, příspěvková organizace

Tuto hru pro mládež i dospělé zhlédli dne 13. 9. 2006 žáci 4. a 5. tříd v brněnském divadle Radost. Někteří již oblíbené Foglarovy Rychlé šípy četli a těšili se na jejich divadelní zpracování. Jiní napjatě vyčkávali, co jim parta kluků z Rychlých šípů předvede. Věděli, že spisovatel Jaroslav Foglar klub charakterizoval jako partu výborných chlapců, kteří prožívali dobrodružství na každém kroku a byli vzorem pro všechny ostatní.
První příběh Rychlých šípů vyšel v časopise pro děti a mládež Mladý hlasatel v prosinci 1938 a poslední (1. úplné vydání příběhů) v roce 1989 v Mladé frontě. Jaroslav Foglar (1907 – 1999) si získal oblibu několika generací chlapců a dívek nejen svými knížkami (Chata v jezerní kotlině, Hoši od Bobří řeky, Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří, Tajemství velkého Vonta), ale i působením mezi skauty pod přezdívkou „Jestřáb“. Svůj skautský oddíl vedl navzdory různým zákazům fašistického a později komunistického režimu více, než šedesát let. Jeho oddílem prošlo přes 800 chlapců.
Skauti byli prospěšní svému okolí, kamarádští, svorní, zodpovědní za sebe i za druhé, pěstovali tělesnou i duševní zdatnost. Dodnes není ale známo, zda skutečně pětice chlapců (Mirek Dušín, Jarda Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka) z Rychlých šípů existovala.
V jevištním zpracování této hry v divadle Radost nechyběl humor a nadhled a významnou roli ve zpracování hry hrála i hudební složka. Je zde přítomná i určitá nostalgie nad faktem, že propast mezi Foglarovým vysněným světem a tím naším, složitým a neskonale drsnějším, se v současnosti spíše zvětšuje a prohlubuje.
Závěrem předkládám úryvky z prací žáků, kteří ve svých slohových cvičeních divadelní zážitky zpracovali.

Mgr. H. Ludvová

foto001_small.jpg foto002_small.jpg foto003_small.jpg foto004_small.jpg foto005_small.jpg


Foto: Mgr. H. Ludvová