ZŠ T. G. Masaryka Ivančice, Na Brněnce 1, okres Brno-venkov, příspěvková organizace

Výuka dějepisu na II. stupni je zahájena vždy seznámením se s počátky lidského rodu – s obdobím pravěku. Děti se intenzivně zajímají o „svoje předky“, listují nedočkavě učebnicemi, hledají si na internetu informace, ale přes všechnu snahu si nedovedou představit život pravěkého člověka v jeho každodennosti, v jeho mravenčím úsilí o zajištění obživy, o přežití nepříznivé zimy, o zachování rodu.
Aby se žáci uměli vcítit do podmínek života v pravěku, vyrazili jsme do ANTHROPOSU.
Stálá expozice je instalovaná ve třech patrech na celkové ploše 2000 m2 a je rozčleněna do sedmi základních celků. Vstupní část je věnována našim geneticky nejbližším příbuzným primátům.
Významnou část stálé expozice tvoří „Příběh lidského rodu“, věnovaný evoluci člověka od jeho nejstarších afrických předků – hominidů, žijících někdy před 6 miliony lety až po nejstarší antropologické nálezy moderního člověka, který osídlil Evropu před 40 tisíci lety. Je zde vystavována kolekce kopií fosilních nálezů z celého světa. Instalace je doplněna trojrozměrnými rekonstrukcemi vzhledu předchůdců člověka i přírodního prostředí.
Ve druhém patře jsou umístěny dvě archeologické expozice: „Morava nejstarších lovců a sběračů“ a „Nejstarší umění Evropy“, ve kterých se podařilo shromáždit doklady vývoje světa lovců a sběračů doby kamenné v širším rámci střední Evropy v takovém rozsahu, který nemá ve střední Evropě obdoby.
Ale nejvíce byly děti nadšeny nejznámějším exponátem výstavy – obrovským mamutem, jehož mohutné rozměry budí respekt, dozvěděly se, jak byl loven, překvapilo je, že ho pralidé zaháněli do propastí, pádem se zabil a teprve potom se stal vítanou zásobárnou masa pro celou tlupu. Ohromily i mohutné originály koster vyhynulých zvířat (populárních jeskynních medvědů, soba, lva atd.)
Děti zaujaly i originální nálezy kamenných i kostěných nástrojů z moravských nalezišť, z nichž zejména ty pocházející z Dolních Věstonic, Předmostí u Přerova a z jeskyně Pekárka či Kůlna dosáhly světové proslulosti.
Značný zájem vyvolaly také ukázky paleolitického umění – hlavně sošky „venuší“ a kopie skalního stropu z jeskyně Altamira ve Španělsku a jeskyně Lascaux ve Francii, provedené ve skutečné velikosti. Celou expozici doprovází rekonstrukce obydlí pravěkých lovců, jejich oděvů i pohřbů.
V budově ANTHROPOSU jsme strávili dvě hodiny, žáci si exponáty prohlédli, jejich představy o životě v této době se staly reálnějšími a snad v nich tato exkurze probudila zájem o další „historické výpravy“ v budoucnu.

Mgr. E. Coufalová

foto001_small.jpg foto002_small.jpg foto003_small.jpg foto004_small.jpg foto005_small.jpg
foto006_small.jpg foto007_small.jpg foto008_small.jpg foto009_small.jpg foto010_small.jpg
foto011_small.jpg foto012_small.jpg foto013_small.jpg foto014_small.jpg foto015_small.jpg
foto016_small.jpg foto017_small.jpg foto018_small.jpg foto019_small.jpg foto020_small.jpg
foto021_small.jpg foto022_small.jpg foto023_small.jpg foto024_small.jpg foto025_small.jpg
foto026_small.jpg foto027_small.jpg foto028_small.jpg foto029_small.jpg foto030_small.jpg


Foto: J. Dašovský, 6. B