ZŠ T. G. Masaryka Ivančice, Na Brněnce 1, okres Brno-venkov, příspěvková organizace

Dne 8. února jsme s žáky strávili celý den v Brně. Navštívili jsme planetárium a technické muzeum.
Nejprve vedly naše kroky do planetária. Zhlédli jsme tu představení Soumrak dinosaurů. Na počátku programu nechybělo promítání noční oblohy s hvězdami a souhvězdími, zopakovali jsme si základní poznatky o Slunci a Měsíci, některých planetách viditelných na obloze.
V rámci představení jsme cestovali časem a prostorem. Dostali jsme se až do doby před 250 miliony let. Seznámili jsme se s řadou vyhynulých ještěrů - zejména s létajícími předchůdci dnešních ptáků.
Bohužel jsme se stali také svědky soumraku dinosaurů - jejich zániku. Viděli jsme mnoho krásných záběrů přírody- hluboké kaňony, jeskyně, bouřlivý oceán, tropický prales, ledové útesy - místa, ve kterých se děj odehrával.
V planetáriu jsme měli dostatek příležitosti se v klidu občerstvit, nakoupit si suvenýry, pořídit se společné fotografie.
Již sama cesta do planetária byla pěkně dobrodružná. Zamrzlé chodníky byly plné nástrah. Přestože autobus parkoval nedaleko od cíle naší první zastávky, zažili jsme při přesunu i pěkně perné chvilky. Byli jsme šikovní, zvládli jsme to. Odměnou byly zážitky z planetária.
Druhou zastávkou naší cesty se stalo technické muzeum. Je nyní v "novém kabátku". Od listopadu je zde k vidění expozice zaměřená na dinosaury, a tak naše cesta do druhohor plynule pokračovala. Tentokrát na nás čekaly exponáty jako živé. Jednalo se o 60 robotických modelů v životní velikosti. Umožnily nám autentický zážitek života v druhohorách se světelnými i zvukovými efekty.
Po příjezdu si někteří vyhráli na paleohřišti, kde odkrývali kostru druhohorního tvora, navštívili jsme 3D kino. Chvílemi jsme uhýbali zuřivým ještěrům, létajícímu kamení, občas jsme u filmu v klidu relaxovali. Výstava nás zaujala. Děti si vyzkoušely dokonce i ovládání jednoho z exponátů. S úžasem jsme historické tvory pozorovali. Jejich kůže a pohyby simulující dech, mrkání a podobné triky byly občas natolik autentické, že z nich šel strach.
Dinosauři však nebyli zdaleka jedinými exponáty , které jsme viděli. Prošli jsme téměř všechna oddělení muzea. Nahlédli jsme do tzv. ULIČKY ŘEMESEL. Byly zde krámky, dobové dílničky z počátku 20. století. Poseděli jsme chvíli v malebné hospůdce z této doby. Slyšeli jsme flašinet, viděli jsme další mechanické nástroje. Čekala nás prohlídka motocyklů, starých automobilů, televizí. Mnozí se od srdce zasmáli, když viděli, na jakou televizi se dívali jejich rodiče a paní učitelky.
Neuvěřitelně hravé a interaktivní bylo poznávání základních principů fyziky v technické herně. Byli jsme zde celou hodinu. Poznali jsme optické klamy, zákonitosti šíření zvuku, působení sil na různé předměty, kladky. Na chvíli se z nás stali malí chemikové a vědátoři. Zprvu nám průvodce stručně jednotlivé aktivity vysvětlil, pak jsme si je vyzkoušeli jednotlivě. Nechtělo se nám od her a zábavy vůbec odejít.
Bohužel vše krásné má v životě svůj začátek i konec. I náš výlet rychle uplynul. Odpoledne jsme se vrátili příjemně unaveni domů. Odnesli jsme si cenné zážitky, rozšířili jsme svoje vědomosti ve všech oblastech.
Určitě bychom mohli v muzeu strávit mnoho dalších hodin. Žáci se sem s rodiči jistě rádi vrátí. Vydejte se do muzea také. V sychravých a mrazivých dnech zde můžete zažít mnoho dobrodružství.

Za kolektiv dětí 4. ročníků Mgr. Jarmila Loudová



Fotogalerie:

- třídy 4. A a 4. B (foto: Mgr. J. Loudová)

- třídy 4. A a 4. B (foto: Mgr. B. Valnohová)