ZŠ T. G. Masaryka Ivančice, Na Brněnce 1, okres Brno-venkov, příspěvková organizace
V rámci koloběhu roku nesmíme zapomenout na „duše zemřelých“, tradiční oslavu Dušiček. Vysvětlujeme si tuto tradici, ale díváme se i do světa – do pravlasti indiánů (Ameriky) na oslavy Halloweenu. I pro indiány hráli zemřelí válečníci velkou roli, věnovali jim řadu obřadů.
V současnosti se k nám rozšířila tradice dlabání dýní spojená s oslavami Halloweenu. Chceme si v duchu těchto svátků vyzdobit i svoji třídu. Vydlabat dýni není však jednoduché, a proto volíme raději malbu temperami.
Nejprve však důkladně poznáváme oba svátky, vyhledáváme si základní informace o tomto druhu zeleniny. Tvoříme si také malou kuchařku receptů jídel, které lze z dýní připravit.
Co o svátcích a dýních víme?
Tykev, dýně nebo turek, jak se této rostlině také někdy říká, pochází z teplých oblastí Jižní Ameriky. U nás se pěstuje už dlouho. Nemá nijak výraznou chuť, ale pokud se dobře zpracuje, je zajímavým a zdravým obohacením domácí kuchyně.
Plody také udivují vzezřením – mohou být vskutku obrovské. Okrasné malé dýně mají rozličné tvary i barvy, jsou výborné pro podzimní dekorace našich domovů.

Tradice dlabání dýní patří k oslavám Halloweenu. Je to svátek, jehož původ sahá až do období starých Keltů. Tehdy lidé v noci z třicátého října na první listopad svítili na cestu duším mrtvých, a to lucernami vyrobenými z dýní, neboť znali léčivé účinky jejich semínek. Věřili, že se duše mrtvých vracejí domů. Noci se říkalo Samhain, což znamená v překladu konec léta.
Časem byl svátek nahrazen Svátkem všech svatých. Mnozí lidé ale Samhain slavili nadále, a proto se oba svátky spojily v jeden s názvem Halloween (v originále All Hallow´s Day).
Halloween často spojujeme s Amerikou, ale zde se svátek začal slavit až poté, co sem přijeli evropští osadníci. Svátek se stal velmi oblíbeným a lidé zde zdobí domy dýňovými svítilnami a pečou koláče dodnes. Děti se převlékají za strašidla a chodí od domu k domu.
V Evropě se Halloween slaví jako Dušičky. Tato vzpomínka na zemřelé se slaví 2. listopadu. Zapalují se svíce na hrobech, přinášíme zemřelým květiny a věnce, vzpomínáme na ty, kteří už nejsou mezi námi.
Určitě si mnohé informace zapamatujeme, naše práce nebyla marná. Dýně nám rozsvítily pochmurnou podzimní atmosféru třídy – radost se podívat!

Za kolektiv žáků 3. A Mgr. Jarmila Loudová












Foto: Mgr. J. Loudová