ZŠ T. G. Masaryka Ivančice, Na Brněnce 1, okres Brno-venkov, příspěvková organizace

V pátek 26. září jsme se s dětmi vydali na poznávací vycházku Ivančicemi. Pečlivě jsme se na ni připravili, snažili jsme se vnímat každičký detail. Naším cílem bylo poznat nejbližší okolí školy, zorientovat se v ulicích města a jejich názvech, poznat hlavní historické památky a osobnosti Ivančic.
V ranním setkání jsme si vytyčili trasu naší cesty. První zastavení jsme měli hned u školy. Ačkoli zde denně chodíme, socha sv. Jana Nepomuckého ve výklenku v sousedství školy byla pro mnohé z nás velkým překvapením. Říká se, že všechny cesty vedou do Říma, ale ulice Na Brněnce by nás přivedla spíše do Brna. To věděl každý z nás.
Připomněli jsme si i historii domu U tří kohoutů, prošli jsme všemi ulicemi, které v minulosti patřili k židovské části města – Mřenkovou ulicí, ulicí Josefa Vávry a Jana Schwarze. U židovské synagogy dostaly děti úkol přečíst dochovaný nápis nad vstupními dveřmi. Žáci si tak ověřili, že existuje celá řada jazyků a jazykových znaků mimo češtiny. Hebrejsky dnes umí málokdo, ale my jsme nápis nakonec dešifrovali. Použili jsme historickou knihu o Ivančicích.
Řada původních významných budov města si dochovala svůj historický ráz, přesto mají novou fasádu a nové stavební prvky. Na domě významného představitele hudby Guida Adlera jsme např. viděli sluneční hodiny.
V Růžové ulici jsme poznali druhou základní školu v našem městě. Nese název po Vladimíru Menšíkovi, připomněli jsme si jeho osobnost. Na Drůbežím trhu jsme úzkou uličkou zamířili k pozůstatkům královských hradeb města, ukázali jsme si místo, kde stála jedna ze vstupních bran do města. Dnes už naštěstí při vstupu nemusíme platit mýtné.
Ulice Ve Sboru nám přiblížila bohatou historii spjatou s působností jednoty bratrské ve městě. Prohlédli jsme si pozůstatky zdejší školy a pomník Jana Blahoslava.
Sluníčko hřálo, hudba, vůně a živý kulturní ruch přitahoval naši pozornost do centra města. Vyjmenovali jsme si všechny slavnosti, které v roce ve městě slavíme. Tentokrát se konaly Svatováclavské trhy.
Nejprve jsme prošli budovou Městského úřadu v Ivančicích – z nádvoří rovnou před vstupní portál a krásný arkýř. Na nádvoří jsme si přečetli legendy o jednotlivých sochách světců.
Ukázali jsme si bývalý mlýn, kostel Nanebevzetí Panny Marie s dominantou města – ivančickou věží, morový sloup, kašnu sv. Floriána i secesní budovu dnešní lékárny.
Vycházku jsme zakončili v budově Památníku Alfonse Muchy, kde se ve sklepení nacházela expozice s názvem „Památky měřené časem“. Mohli jsme porovnat, jak se změnil vzhled některých míst, doplnili jsme si vědomosti o nich.
Při cestě zpět jsme ochutnali teplé rohlíčky z místní pekárny. Tato zastávka byla příjemnou tečkou za tradicemi našeho města.
Ve škole na nás čekala ještě soutěž, jak dobrými jsme byli posluchači. Každý z výherců dostal malou pozornost, př. sladkou odměnu. Nejlepší tým dokázal zodpovědět téměř všechny otázky. Všichni dnes víme zase o kousek víc o historii svého města. Přikládáme pár fotografií z naší vycházky. Vyzkoušejte si, zda znáte i Vy své město.

Za kolektiv žáků 3. A Mgr. Jarmila Loudová

foto001_small.jpg foto002_small.jpg foto003_small.jpg foto004_small.jpg foto005_small.jpg
foto006_small.jpg foto007_small.jpg foto008_small.jpg foto009_small.jpg foto010_small.jpg
foto011_small.jpg foto012_small.jpg foto013_small.jpg foto014_small.jpg foto015_small.jpg
foto016_small.jpg foto017_small.jpg foto018_small.jpg foto019_small.jpg foto020_small.jpg
foto021_small.jpg foto022_small.jpg foto023_small.jpg foto024_small.jpg



Dominanta Ivančic – věž


Ivančice – perokresba


kaple sv. Jakuba – perokresba


Let. snímek, Ivančice 19.st.


Menšík a památky Ivančic – pohledy


Mucha – obrazy


Náměstí v Ivančicích


Románská rotunda v Řeznovicích



Foto: J. Loudová