ZŠ T. G. Masaryka Ivančice, Na Brněnce 1, okres Brno-venkov, příspěvková organizace
V rámci našeho celoročního projektu jsme leden nazvali „Měsíc ledu“. V prvouce jsme praktickými pokusy poznávali různé skupenství vody, ale nezapomněli jsme ani na život v polárních oblastech.
Když paní učitelka vyslovila slova led a zvíře, každému z nás se před očima objevil lední medvěd. Je pro nás symbolem života v chladných oblastech. Díky naší interaktivní tabuli a internetu jsme mohli zhlédnout desítky fotografií těchto zvířat. Naše cesta byla téměř skutečná.
O tomto živočichu jsme si na základě encyklopedií vypsali základní údaje a zajímavosti, které nás zaujaly.
Na našich „poutích“ se snažíme zapojit všechny smysly, a tak nesměl chybět ani estetický prožitek. Ledního medvěda jsme oživili v našich pracích v praktických činnostech. Použili jsme běžně dostupné materiály – papír, vatu, třívrstvý toaletní papír sněhobílé barvy.
Podklad vznikl z temperových barev, ale kreslili jsme houbičkami na nádobí. Paní učitelka nám v každé hodině výtvarné výchovy dokazuje, že malovat můžeme téměř vším. Rádi bychom se s Vámi o výsledky naší práce podělili.


Medvěd lední (Ursus maritimus) je označovaný též jako polární medvěd. Je to velký druh medvěda typický pro severní polární oblasti. Jeho tělo dosahuje přibližné délky 2,5 m, výška ve vzpřímeném postoji se pohybuje dokonce kolem 2,4-3,3 m. Samci váží 400-700 kg, samice 300-400 kg.
Lední medvědi žijí většinou samotářsky. Po většinu dne hledají potravu, za kterou jsou schopni putovat i několik desítek kilometrů denně. Jsou velmi obratní, silní a mrštní. Dokážou vyšplhat na téměř kolmé kry a dovedou přeskočit až čtyřmetrové díry v ledu. Jsou to také velmi zdatní plavci, nejlepší ze všech medvědů. Plavou rychlostí okolo 10 km/h. Umí se potápět, pod vodou vydrží až dvě minuty.
Živí se převážně lovem a jejich nejčastější kořistí bývají tuleni.Je pro ně snadné vypátrat jejich doupata, protože mají velmi dobře vyvinutý čich. Najdou je, i když jsou více než jeden metr pod sněhem. Své tulení oběti zabíjí jediným mohutným úderem do hlavy. Ze své kořisti zkonzumují kůži, tuk a vnitřnosti.
Během letních měsíců si však pochutnají i na bobulích a někdy uloví i nějaké suchozemské savce.
Jako jedna z největších šelem nemá lední medvěd na souši svého přirozeného nepřítele. Avšak ve vodě pro něj velké nebezpečí představují mroži. Útočí zespodu a kly mu rozpárají břicho. Ještě větší nebezpečí představuje kosatka dravá.
Samice rodí obvykle 2 mláďata, rodí se holá, slepá a hluchá. Jsou poměrně malá, neboť se svými 450 až 900 gramy jsou velké jako krysy. Medvědice se o ně stará zhruba 3 roky. Pak je odvrhne.


Za kolektiv žáků 3. A Mgr. Jarmila Loudová

foto001_small.jpg foto002_small.jpg foto003_small.jpg foto004_small.jpg foto005_small.jpg
foto006_small.jpg foto007_small.jpg foto008_small.jpg foto009_small.jpg foto010_small.jpg
foto011_small.jpg foto012_small.jpg foto013_small.jpg foto014_small.jpg


Foto: Mgr. J. Loudová