ZŠ T. G. Masaryka Ivančice, Na Brněnce 1, okres Brno-venkov, příspěvková organizace

Každý z nás viděl někdy v televizi sci-fi film, jehož hrdiny byli mimozemšťané, jiné formy života. Jedná se však o holou fikci, neboť život ve vesmíru prokázán nebyl. Nikdo žádného živého tvora mimo Zemi doposud nespatřil. „Brány“ vesmíru jsou však ohromné – složené z desítek miliard galaxií. Nemůžeme tedy existenci mimozemských tvorů s určitostí ani vyloučit.
Je pravděpodobné, že některá z hvězd má kolem sebe planetární systémy jako je ten náš. Možná jednou objevíme ve vesmíru planety, které mají na svém povrchu podmínky podobné těm na Zemi. Takové místo by nám mohlo v budoucnu odhalit alespoň základní formy života. Ale možná se někde vyvinul i život inteligentní, pro nás fungující ve zcela nepředstavitelné formě.
Když dokázal vzniknout život na Zemi, mohlo se to stát i jinde. A to je právě to, co děti a příznivce sci-fi tolik láká. Vše je tajemné, neprobádané. Umožňuje nám snít, rozvíjet představy.
Dospělí lidé zůstávají většinou více „při zemi“, ale děti dokáží divy. Stačí zavřít oči, pustit tajemnou hudbu, která evokuje pocity cesty do vesmíru a otevřou se jim stovky a tisíce námětů, jak by mohli mimozemšťané vypadat.
Když jsme tvořili projekt o vesmíru, nemohli jsme nechat tuto tajemnou bránu uzavřenou. Při malování jsme využili ojedinělou techniku experimentování s barvami a jarovou emulzí. Zadní lavice třídy se proměnila v malou „chemickou laboratoř“. Práce všechny bavila, bylo to pro nás něco nového, doposud nevyzkoušeného. V pracovních činnostech jsme tvořili vesmírnou masku mimozemského tvora, motivem nám byl námět z časopisu ABC, který ve třídě pravidelně sledujeme. Ale nezapomínáme ani na fakta.
Jak by se dala zjistit existence mimozemského života? Musela by být sestrojena kosmická loď, která by se pohybovala rychlostí 1000km/s. Ta by doletěla od Slunce k nejbližší hvězdě za tisíc let. Přímý výzkum planet mimo naši sluneční soustavu je tedy „zatím“ nemožný.
O případný kontakt se proto snažíme jinak – vysíláním sond a signálů radioteleskopy. První sonda (s názvem Pioneer) již opustila naši sluneční soustavu a nese plaketu se zprávou a pozdravem mimozemšťanům.
Největší radioteleskop na světě v Arebicu na Portoriku má průměr 305 m a byl mimo jiné využíván k hledání inteligentního života ve vesmíru. Vědci vyslali do okolního prostoru signál o naší existenci, ale snaží se také zachytit signály z jiné technicky vyspělé civilizace.
Z tohoto teleskopu byla také roku 1974 vyslána zpráva ve dvojkové soustavě (složená z jedniček a nul) směrem k hvězdokupě M13 v souhvězdí Herkula, v níž se nachází přes 100 000 hvězd. Signál letí rychlostí světla a k hvězdokupě dorazí za 24 000 let. Za dalších 24 000 let by k nám tedy došla odpověď.
Jednou nám třeba podobné snahy opravdu otevřou brány do vzdáleného vesmíru. Nezbývá nic jiného než čekat.
Prozatím můžeme snít, přemýšlet, fantazírovat a své představy převádět do různých podob.

Za kolektiv žáků 3. A Mgr. Jarmila Loudová

foto001_small.jpg foto002_small.jpg foto003_small.jpg foto004_small.jpg foto005_small.jpg
foto006_small.jpg foto007_small.jpg foto008_small.jpg foto009_small.jpg foto010_small.jpg
foto011_small.jpg foto012_small.jpg
Foto: Mgr. J. Loudová