O včelách


Včely hrají velmi důležitou roli v našem ekosystému. Kdyby nebylo včel, rostliny by se nemohli dobře rozmnožovat a náš ekosystém by byl ve velkém problému. Tak si jich važte.





Včely mají v úlu různá postavení a úkoly.
Základní rozdělení včel, které určitě všichni znáte jsou:

Matka - V přírodě žije maximálně 5 let, obvykle ale jen 2-3 roky, její úkol v úlu je klást vajíčka.

Trubec - Žije asi 6-8 týdnů, umírá ale, pokud se mu podaří spářit se s matkou, líhne se z neoplodněného vajíčka, jejich úkolem je oplodnit matku.

Dělnice - Včely narozené na jaře žijí jen 6-8 týdnů, ty narozené na podzim se dožívají až 6-8 měsíců, v úlu jsou nejpočetnější, jejich úkoly se dělí podle věku : nejmladší čistí úl, starší krmí plod a matku, pak staví plásty a brání úl, nejstarší létají ven a nosí sladinu.




Vnější stavba včely medonosné



Tělo včely se skládá ze tří částí :



Hlava -nachází se na ní dvě oči složené, tři oči jednoduché, tykadla, čelní štítek, horní pysk, mandibuly, spodní čelist a spodní pysk

Hruď -vyrůstají z ní dva páry blanitých křídel, dva páry sběracích nohou a jeden pár čistících nohou, na hrudi se také nachází hrudní dychací otvor s hřebínkem

Zadeček -nachází se zde žihadlo, tři páry dýchacích otvorů a segment s hřbetním břišním článkem




Včelí nemoci a škůdci




Včely mohou ohrožovat různí škůdci a nemoci. Mezi nejznámější dva postrachy včelařů patří:

Varroáza: Také známá jako kleštíkovitost. Jedná se o parazita dovezeného z Asie, kde jsou mu včely přizpůsobené. V našich zemích na něj bohužel zvyklé nejsou. Varroa destructor, nebo kleštík včelí, jak se mu u nás říká, je parazit, kterého včely přenáší na svém těle a mohou ho zanést i do jiných včelstev. Nechávají se zavíčkovat ve včelí buňce společně se včelí larvou. Tam kladou vajíčka. Pro včeli jsou škodlivé, protože z nich sají hemolymfu, čímž zkracují jejich život. Včelstvo tak postupně slábne, až zcela zahyne. Zároveň mohou přenášet různé nemoci.

Mor včelího plodu: Je onemocnění, které zbůsobuje bakterie Paenibacillus larvae. Je přenášena dospělými dělnicemi a napadá včelí larvy, které, když jsou zavíčkované ve včelí buňce, zahubí. V ranné fázi tohoto onemocnění včeli stíhají odnášet nakažené larvy pryč z úlu, takže, pokud se jedná o silné včelstvo, dokáží nemoc "porazit". Pokud se ale nemoc rozvine, včelstvo umírá kvůli malému počtu narozených dělnic a včelař nemá jinou možnost, než všechny úly a včely spálit.